Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kastrace

Jak se mám rozhodnout?
To, zda máte nechat vaši kočičku či kocourka vykastrovat (sterilizovat), závisí čistě jen na vašem uvážení a na vašich plánech do budoucna. Pokud jste si pořídili pouze kamaráda, s kterým chcete sdílet vaše radosti a strasti a nehodláte si zavést chov, je toto rozhodnutí nasnadě.

Někteří lidé si myslí, že kastrací svá zvířátka týrají a nedovolují jim žít tak, jak to příroda vymyslela. Proto své kocouře a kočičky kastrovat (sterilizovat) nenechají i přes to, že chov dalších koček nezamýšlejí. Toto je běžným zvykem na vesnicích, kde mají kočky volný prostor a kontakt s dalšími kočkami není žádný problém. Výsledkem jsou pak nechtěná koťata, která končí v lepším případě na ulici či v útulcích. Praktiky, které se na vesnicích běžně provádějí k odstranění těchto koťat jsou často kruté a hrůzné.

Katrace však není vhodná jen kvůli kontrole množení. Pokud budete chovat bytového kocouře, u samců předejdete značkování, u obého pohlaví pak zbytečnému řevu i zdravotním komplikacím - říje kočičáky zbytečně vysiluje. Navíc kastráti necítí  tak velkou nutnost  bojů o dominantní postavení či obranu teritoria, budou i snášenlivější k ostatním kočkám.

Kdy a jak se kastrace (sterilizace) provádí?
Některá literatura a také někteří lékaři zastávají názor, že kastrace (sterilizace) by se měla provádět až po dosažení jednoho roku zvířete, tedy v dospělosti. Stačí se tak vyvinout druhotné pohlavní znaky (jako např. tvar hlavy apod.). V další literatuře se však můžeme dočíst, že tento zákrok se může provádět už v šesti měsících, kdy přicházejí koťata do puberty a jejich pohlavní hormony se aktivizují. Někdy je uváděn dokonce i mladší věk. U kocourů je to zvláště doporučováno, protože svým značkováním znepříjemňují svým majitelům život. V každém případě je však důležité, co vám poradí váš veterinář.

Kastrace i sterilizace je chirurgický zákrok vyžadující úplnou narkózu, nutnou rekonvalescenci v řádu několika týdnů u sterilizace či kastrace kočky a několika dní u kastrace kocourka. Měl by je vždy provádět veterinární chirurg. Dvanáct hodin před operací by zvíře nemělo nic jíst, několik hodin před operací ani pít.

Možnost nežádoucích komplikací plynoucích ze zákroku a narkózy je malá, ale poraďte se se svým zvěrolékařem, zda nejsou u vašeho kotěte nějaké zvláštnosti.

Když máme kocourka
Při kastraci jsou chirurgicky odebrána varlata a šourek se zanechá prázdný. Tato operace je velmi jednoduchá a trvá pouze několik minut. Ovšem to neznamená, že je operace chvilková záležitost, kocourka dostanete až po pár hodinách od přijmu na veterině. Kocouře přebírejte pouze úplně probuzeného z narkózy! Po dokončení zákroku se nepoužívá šití, šourek je ponechán volně, aby mohl samovolně srůst. Po několika dnech se vytvoří strup, který samovolně odpadne a zanechá šourek srostlý.

Důležitá je péče ihned po operaci. Trvá několik hodin, než se kocourek z úplné narkózy probere. Může se vyskytnout blouznění, snaha pohybovat se. Doporučujeme kocourka uložit na pelíšek na zemi, aby z něj nemohl spadnout a dokud se úplně neprobere dávat na něj pozor a neustále ho hlídat. Důležitá je také kontrola dechu, hrozí nebezpečí zapadnutí jazyka. To, že se kocourek z narkózy zcela probral poznáte tak, že si začne uvědomovat svůj pelíšek, bude unavený, nebude už se snažit nikam chodit a klidně usne. Průběh může vypadat děsivě, Paskal jakoby nepoznával byt, lidi, děsil se a chtěl se schovat, nejlépe do vyšších polic - což v kombinaci se sníženou pohyblivostí bylo skutečně děsivé. Paskal navíc místo spaní následující noc po operaci byl šíleně hyperaktivní. Takže doporučuji umístit kocouře někam, kde sice nad ním máte dozor, ale tak, aby byl v klidu a měl pocit, že je tam sám. Navíc si Paskal v ponarkózním stavu prokousl jazýček, když se pak dostával z narkózy, škrábal si ránu jak blázen, až si málem vydrásal vnitřek tlamky, takže jsme řešili navíc i to, jak mu zabránit, aby si neubližoval. K tomu mu trvalo mnohem déle, než se oblouznění dostal a než také začal pít a jíst. Počítejteaké se kocouř zřejmě počurá, nesmíte se na něj zlobit. Počurání je možné i později - Paskal už byl celkem v pořádku, došel si na záchůdek, ale už neměl sílu vlézt dovnitř i zadní částí těla :-) Důležité také je hlídat, aby kocouř přijímal tekutiny - u Paskal však trvalo hrozně dlouho, než začal pít.

O průběhu probíraní se z narkózy u Paskala více http://www.modrykocour.cz/forum/viewtopic.php?t=2018&highlight=paskal+kastrace


Je zajímavé, že už druhý den po zákroku, jsou kocouři většinou schopni normálního pohybu.

Výhody kastrace:

 • Odstraněním varlat je zamezena produkce testosteronu, který způsobuje typické samčí chování, jako je rozprašování moči po domácnosti.
 • Je prevencí chorob jako je rakovina.
 • Je prevencí rození nežádoucích koťat.
 • Zvyšuje šanci na delší život.

Nevýhody kastrace:

 • Zvyšuje nebezpečí nadváhy, protože snižuje úroveň metabolismu.
 • Redukuje hladinu fyzické aktivity.
 • Znemožňuje vystavování kocoura v jiných kategoriích než v kategorii kocourů kastrovaných

Když máme kočičku
Kastrace (sterilizace) je doporučována provádět kolem 6.- 7. měsíce věku, kdy většina samiček má své první měsíčky (v některých případech i dříve). Tomuto období se říká říje a kočky jsou v tuto dobu až neúnavně aktivní, stále mňoukají a jsou až přehnaně afektované. Obvykle to trvá jeden až dva týdny.

Při kastraci jsou chirurgicky odebrány oba vaječníky a děloha. Při sterilizaci jsou podvázány vejcovody, čímž se zamezí zabřeznutí kočky, ale nezamezí se tím říji. Tyto operace jsou poněkud složitější než kastrace kocourů a trvají také delší dobu. Je to náročný zákrok, který také vyžaduje delší dobu rekonvalescence.

Důležitá je péče ihned po operaci. Trvá několik hodin, než se kočička z úplné narkózy probere. Může se vyskytnout blouznění, snaha pohybovat se. Doporučujeme ji uložit na pelíšek na zemi, aby z něj nemohla spadnout a dokud se úplně neprobere dávat na ni pozor a neustále ji hlídat. Důležitá je také kontrola dechu, hrozí nebezpečí zapadnutí jazyka. To že se kočička z narkózy zcela probrala poznáte tak, že si začne uvědomovat svůj pelíšek, bude unavená, nebude už se snažit nikam chodit a klidně usne.

Výhody kastrace:

 • Odstraní se samičí hormon estrogen a tím se zamezí říji a pohlavním stykům.
 • Zamezuje možnost březosti.
 • Je prevencí samičích chorob, jako je rakovina vaječníků a dělohy.
 • Snižuje pravděpodobnost rakoviny struků.
 • Je prevencí nežádoucích koťat, které nečeká nic pěkného.

Nevýhody kastrace:

 • Zvyšuje riziko nadváhy, protože snižuje úroveň základního metabolismu.
 • Snižuje úroveň aktivity (ne vždy je to patrné).
 • Znemožňuje chov.

Není pravda, že kočka po kastraci je línější a tedy tloustne. Kocouř má tendenci k naváze jen proto, že se mu změní metabolismus - je tedy důležité hlídat příjem kalorií a nepřekrmovat. Navíc kastrace bývala dříve prováděna hlavně po 1. roce věku - v dospělosti. A myslím, že kočičáci tloustli také proto, že lidé usoudí, že dospělí čičíci si nepotřebují hrát tolik, jako koťata a přestanou si jich všímat (kocouř pak znuděne leží na gauči a tloustne a/nebo zlobí) - ale opak je pravdou. Jen se jim trochu pozmění typy her. Takže když si kočičáků budeme všímat, zachovají si úplně stejnou aktivitu jako před kastrací a spolu s méně kalorickou stravou nebudou přibírat.

 

 

Převzato z Modrého kocouře, kurzívou můj text.