Jdi na obsah Jdi na menu
 


Před tím, než si přinesete domů nového kočičáka,  měli byste mít již obstarány alespoň základní věci.

 Základní věci
 záchůdek a kočkolit
 přepravka
 mistička na žrádlo a vodu
 hračky
 škrabadlo
 pelíšek
kartáč, kleštičky, hygiena

Každý čičík bude potřebovat záchůdek. V základní nabídce jsou 2 druhy - záchod nekrytý a záchod krytý. Já upřednostňuji záchůdek krytý, vypadajá jako boudička a má tu výhodu, že pokud časem zjistíte, že je Váš kocouř ještě ke všemu i hraboš, nebudete mít kočkolit všude po bytě. Z téhož důvodu je dobré pod záchůdek dátn ějakou podložku nebo tác. Některé kryté zachůdky mají v boudiččce zabudovánou lopatičku, což je velmi praktické, neboť má lopatička své místo, a také filtr proti pachu. Z vlastní zkušenosti však mohu říci, že podstatný rozdíl mezi záchůdkem bez filtru a s filtrem není. Pokud záchod pravidelně čistíte a máte vhodné stelivo, záchod v žádném případě nepáchne. Váhající jedince, partnery či rodiče, kteří odmítají kočku v bytě kvůli zápachu, mohu ubezpečit, že, pokud je záchod pravidleně čištěn, návštěva po čichu nepozná, že chováte doma kočku. Vchod krytého zachoda může být kryt dvířky, pokud se jich kočka bojí nebo se nanučí jimi prolézat, dají se odmontovat. Stelivo doporučuji kupovat kvalitní - vyšší cena se vrátit v delší délce použitelnosti steliva, lepší absorbci pachu a moči a bezprašnosti - což ocení Váš kočkoun i Vy sami při čištění. Stelivo lze rozdělit na silikonové a nesilikonové, které můžeme dělit na hrudkující a nehrudkující. Já upřednostňuji hrudkující bentonitové stelivo. Silikon je vhodný při jedné chované kočce, během použití však postupem doby v záchůdku páchne více než normální stelivo a vlhkost se drží po dně. Hrudkující stelivo má výhodu, že záchod není vlhký nebo umatlaný, všechna moč se promění v hrudku, kterou snadno odeberete lopatičkou a vyhodíte. Kočkolit se postupně dosypává, jak ubývá v záchodě, když vybíráte hrudky, a jednou za čas se používaný kočkolit vyhodí, záchod komplet vymyje a nasype čistý kočkolit.

Kočičák také bude potřebovat nějaký pelíšek. Kočka se však jako pejsci nedrží jednoho pelíšku, spí všude možně, kde se jí zrovna líbí. Přesto uvítá, když bude mít jen svůj pelíšek. Nesmíte ale být zklamaní, pokud čičík nebude ten úžasný pelíšek zrovna používat. Kočka ráda pelíšky střídá, třeba se časem k Vámi koupenému pelíšku zase vrátí. Pelíšky je vhodné umístit do klidné zóny na spaní i někam do pobytové zóny, kočky mají rády přehled a společnost. Nemusíte se trápit s tím, jestli jste vaší kočce zvolil vhodné pelíšky a dobře je umístil - kočka si sama najde místa, které jí vyhovují - na spaní hluboké i na odpočívání, na pozorování z výšky i pobývání vedle vás, třeba na skříních, v nich, ve Vaší posteli  nebo oblíbeném televizním křesle :-) Kromě toho kočky rády pobývají ve výškách, vhodné bude tedy i vyše umístěný pelíšek - můžete celý byt vybavit vysoko umístěnými policemi na procházení kocouřů nebo se dá se spojit s koupí škrabadla, tzv. kočičího stromu. Kromě těchto škrabadel můžete vybrat nízké škrabadlo, které se jen položí na podlahu (např. škrabadlo vlna), nebo škrabadlo, které můžete položit nebo umístit vertikálně, na zeď, na dveře, nohu od stolu - třeba tam, kam kocouř chodí škrabat nábytek :-)

Mističky pro kočky je dobré koupit nižší, nehluboké - kočky nerady jedí z hlubokých mističek. Některé nemají rády plast. Je dobré, aby mističky měly gumový pásek proti posunu při používání. Mističky je vhodné podložit tácem, některé kočky jsou strašní vodníci :-) Kromě mističky můžete na vodu použít tzv. kočičí fontánku, některé kočky pak tak necachtají vodu, rády pijí tekoucí vodu, ale fontánku je zas složitější udržovat, než obyčejné mističky. Na vodu lze také koupit zásobník, který oceníte např. ve vedrech či v době, kdy budete muset kočku na pár dní opustit. Některé kočky nemají rády misku s jídlem a s vodou vedle sebe - pak málo pijí - je dobré umístit misku s vodou někam jinam. Misky také neumisťujeme k záchodku.

Hračky jsou kocouře nezbytnou nutností, aby se nenudil a nezlobili. Lze použít koupené nebo obyčejné věci. Na házení třeba myšičky, míčky, štětičky do uší :-) pinpongový míček... Některé kočky se naučí házené předměty i aportovat. Na škádlení mávátka, centimetr... časem zjistíte, co kocouře baví. Často to nebývají ty nejdražší mechanické hračky, ale obyčejné věci jako ty štětičky do uší. Paskal si s nimi pohazuje a hraje fotbal jako s myškama, ba ještě raději. Dobře se mu hlodají. S kocouřem si můžeme hrát i hry, pokud je sám, baví ho to  víc a tolik neztloustne :-) Náš kocour si hraje občas sám, ale často si vymňoukání spolupráci a dokonce ještě s určitou hračkou, např. dává najevo, že si hrát jen a jen s mávátkem a nedá pokoj, dokud nebudete spolupracovat. Nejhorší je, že kocouř mívá větší výdrž si hrát, než vy :-) Nejlepší  naše hra je na lítanou - Paskal nahodí šílený výraz, na tlesknutí vyletí jak střela po bytě, cestou skáče přes všechny možné překážky, vy hodíte myšku nebo něco, kocuř po tom skočí a letí dál. Někdy se hra kombinuje se schovkou - při šíleném letu se někde schová, vy jako děláte, že nevíte kam, přiblížíte se a kocouř na vás vyskočí. Někdy se naschvál schovává i jen tak - třeba za dveře a vyskočí na vás, když jdete okolo.  Časem se také hry a hračky mění. Ze začátku bude kocouř reagovat na témeř vše a okamžitě, postupem času, někdy kolem 1 roku, kocouř místo rychlého skákání, jen když pohnete třeba mávátkem, preferuje dlouhé číhání, než skočí na nabízený předmět. Což lidi zas tak nebaví... :-)

Při výběru přepravky kromě na správnou velikost hledíme i na další faktory: rozhodně vybírejte takovou přepravku, aby se při používání nepronášelo dno. Pak by měla mít přepravka vhodně umístěné otvory. Může mít i kolečka a kufrový výsuvný držák.

K péči o kocouře přikoupíme kleštičky na drápky, kartáč (s kovovými zahnutými "zuby" na vylínanou srts, případně kartáč hustý se štětinami na časání), přípravek na čištění oušek.